[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Kde dávají jeleni a lišky dobrou noc

26.4.2016 - 28.4.2016

Alice píše: Nara bylo první město, které jsme v Japonsku navštívili. Příjemně nás překvapilo, že z letiště Ósaka tam jel přímý autobus rovnou od příletové haly. Cesta i přes zácpy zabrala hodinku, další chvíli nám zabralo hledání vlakového nádraží a skříněk na zavazadla.

Nigatsudo Hall v chrámu Todaiji temple

Legrace byla, že jsme našli jen takové menší skříňky v čekárně, kde nás pozorovalo asi deset lidí, jak se tam snažíme nacpat krosny. Až k nám přistoupil hlídač nádraží. Mysleli jsme, že nás jde sprdnout, co to děláme. Ale on nic neřekl a pomohl nám tam ty batohy narvat! A to je jeden z mnoha příkladů, proč je Japonsko úžasné a člověk se tam cítí dobře.

Já a migawari-zaru (visící opice) Jelínci v chrámu Kasuga Taisha Davy lidí, zejména číňanů Havran na stupě

Nara bývalo první hlavní město Japonska. Takže je tu plno historických památek. My jsme prošli uličkou obchodníků Naramachi k chrámu luceren Kasuga Taisha. Překvapilo nás, jak je město rozlehlé, chrámy se nacházejí v parcích hodně daleko od sebe. Nara je známá tím, že v těchto parcích na západě města volně pobíhají stáda jelenů. Pro jeleny je možné u stánků zakoupit krmení - rýžové oplatky. Ty jim hodně chutnají, takže jeleni postávají hlavně u těch stánků a čekají, až někdo koupí pytlík a pak se na něj "vrhnou".

Trefili jsme se do období, kdy zrovna kvetly vistárie. U chrámu luceren jich bylo tolik a tolik voněly, že jsme se (také po tom 11 hodinovém letu) nacházeli úplně ve stavu transu. Domotali jsme se (s přestávkou na zelenou zmrzlinu) až k chrámu Omizutori, kde stálo nastoupených asi 100 dětí a sborově zpívaly. Chyběl k tomu už jen šálek něčeho dobrého, když jsme našli, že u chrámu je veliká stavba pro poutníky, řešená formou čajovny, kde si každý sám naléval, uklízel po sobě a na odchodu nechal příspěvek. Pak se tam šli občerstvit i zpěváci a zkoušeli se s náma bavit, aby si procvičili angličtinu.

Společná fotka mnichů Chrám Todaiji s největším Budhou v Japonsku Ulice v Naře

Na závěr jsme se stavili v chrámu Todaiji, kde je největší socha Budhy. Vystála jsem frontu mezi děckama na průlez "nosní dírkou" a kupodivu jsem se nezadrhla a prolezla, což bylo oceněno nadšeným mručením (ale v té frontě jsem se bála dost, že to budu muset vzdát, protože některé děti musely být vytahovány zpět za nohy).

Chrám Kiyomizu Dera - tři prameny

Pak už jsme byli dost unavení a vyrazili jsme k nádraží, odkud nám jel přímý vlak do Kyota, kde jsme měli rezervované ubytování. Roman ve vlaku srandovně usínal a já se bála, jestli bude schopen dojít do hotelu. Vše ale klaplo na výbornou. Padli jsme hned a spali asi 14 hodin.

Malebné zákoutí Výstavka umělohmotných zelených zmrzlin Vychutnávání čaje Čtvrť Higashiyama s mnoha chrámy

Kyóto je po právu považováno za nejkrásnější město Japonska. Také bylo v historii jednu chvíli hlavním městem a také je tu spousta chrámů a tudíž je tu také opravdu hodně turistů. První den jsme vyrazili až k polednímu do čtvrti Higashyama a skoro jsme se nemohli protlačit. Příště jsme proto zvolili strategii vstávat brzy a jít přímo na otvíračku.

Vstup do chrámu Náhrobky se zástěrkami (netuším, co to je) Tržnice Nishiki Večeře

Chrám Kiyomizu Dera a Fushimi Inari (1000 Torii bran) jsme navštívili ráno a byli jsme tam skoro sami. Jen se bohužel otočilo počasí a vydatně pršelo a byla zima. Oba chrámy jsou opět dost rozlehlé. Zvlášť Fushimi Inari mě překvapila. Čekala jsem, že tu bude jen pár bran (které jsou zobrazeny na fotkách), ale ono je jich tam tisíce a vedou na kopec s výhledem na město. Obejít stezku pod branami nám trvalo víc než hodinu.

Tři prameny Děvčata s deštníky V chrámu Fushimi Inari - tisíc bran

Navštívili jsme ještě:

  • Nishiki Market - stojí za to,
  • Ulička Pontocho - nic moc, pokud tu nejdete na jídlo (a to je třeba sáhnout hlouběji do kapsy),
  • Muzeum krojů - pokud prší dobrý program, kde se schovat, jinak lze vynechat,
  • Yasaka Shrine - pěkné a na cestě mezi čtvrtí Higashyama a Gion, kde večer probíhá foto-lov na gejši. Tajemství na závěr: kvůli tomu vidět gejšu není třeba stát v davu paparazzi, taky stačí si ráno přivstat (a samozřejmě mít štěstí).

Očistná voda Kyóto Odjezdy směrem do Ósaky

Kumano Kodo Nakahechi

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Japonsko - směr Osaka Koyasan Kumano Kodo Nakahechi Kumono Kodo Kohechi

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček